تبلیغات
ویکی - نقش تغذیه در پیشگیری و درمان آنفولانزا

نقش تغذیه در پیشگیری و درمان آنفولانزا

نقش تغذیه در پیشگیری و درمان آنفولانزاقبل از شروع مطلب ، لازم است تفاوت بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا بیان شود. سرماخوردگی و آنفلوآنزا عفونت های ویروسی هستند با این تفاوت که سرماخوردگی دستگاه تنفس فوقانی را گرفتار می کند ولی آنفلوآنزا علاوه بر دستگاه تنفسی فوقانی ، دستگاه تنفسی تحتانی را هم تحت تاثیر قرار داده و علایم شدیدتری نسبت به سرماخوردگی دارد. هر دو بیماری مذکور توسط ویروس هایی هستند که حدود 200 نوع از آنها شناخته شده است . علایم سرماخوردگی شامل آب ریزش بینی ، گلودرد و ضعف و همچنین بی حالی عمومی است . آنفلوآنزا علایم شدیدتری دارد که علاوه بر موارد مذکور می توان از حالاتی چون اسهال ، تهوع ، تب ، ضعف و احساس سرما نام برد.

مخاط ترشح شده در اطراف راه هوایی جمع شده و سبب سرفه و عطسه می شود. ویروس های مذکور می توانند چندین روز در خارج از بدن و حتی در محیط بی جان زنده بمانند. سیستم ایمنی افراد در برخورد با این ویروس ها متفاوت عمل می کنند بطوری که برخی افراد مقاوم به ایجاد بیماری هستند و برخی دیگر حتی با کوچکترین استرس ممکن است دچار تشدید علایم شوند.
مصرف مایعات زیاد برای رقیق کردن ترشحات مخاطی باعث بهبودی در بیماری می شود چرا که این نوع ویروس ها در محیط های خشک براحتی زندگی کرده و باعث ایجاد علایم می شوند مصرف مایعات گرم جهت از بین بردن ویروس ها بسیار موؤر است .
برخلاف تصور عموم بایستی از مصرف شیر در طول دوره سرماخوردگی و آنفلوآنزا پرهیز شود چرا که شیر حاوی موادی است که باعث جلوگیری از رقیق شدن مخاطات ترشح شده می گردد و در نتیجه علایم بیماری کاهش نمی یابد. مواد غذایی حاوی ادویه جات برخلاف شیر عمل کرده و سبب رقیق شدن مخاطات مترشحه می گردد و بنابراین در بهبود وضع بیماران موؤر است . حمام گرم و استراحت برای بهبودی بیماری پیشنهاد می گردد.

مواد مغذی مفید در بهبود سرماخوردگی و آنفولآنزا:
ویتامین ث: 13 گرم در روز باعث کاهش علایم بیماری شده و خواص ضدویروسی و ضد باکتریایی دارد. این ویتامین همچنین باعث تحریک سیستم ایمنی می شود.
روی: 12-25 میلی گرم به شکل گلوکونات بسیار موثر است .

مواد غذایی مفید در درمان بیماری
میوه های تازه ، مرکبات ، آناناس ، سبزیجات تازه ، فلفل سبز، چغندر، اسفناج ، مارچوبه ، کلم سبز، پیاز، سیر، زنجبیل ، خیار، گوجه فرنگی ، قارچ ، ماست کم چرب ، زیتون ، تربچه ، آب هویج ، شربت لیموتمامی حقوق این وب سایت متعلق به ویکی است. || طراح قالب mihanblog.com